Cornell Dubilier Electronics 168473J63A
168473J63A picture photo
Mfg. Part Number
168473J63A
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
168473J63A.pdf
Availability of 168473J63A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
168473J63A Order Process
Ship out your order
Specifications of 168473J63A
Internal Part NumberEIS-168473J63A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168473J63A
Related Links16847, 168473J63A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168473J63A Details Description
Related parts for 168473J63A
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA datasheet.pdf
6762 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 19POS GOLD datasheet.pdf
RS F10 8R OUT/ RS45 INTERFACE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
LED 5MM 515NM GRN CLR 8-48V BA9S datasheet.pdf