Cornell Dubilier Electronics 168473K100C-F
168473K100C-F picture photo
Mfg. Part Number
168473K100C-F
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
168473K100C-F.pdf
Availability of 168473K100C-F
QUANTITY
168473K100C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168473K100C-F
Internal Part NumberEIS-168473K100C-F
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168473K100C-F
Related Links168473, 168473K100C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168473K100C-F Details Description
Related parts for 168473K100C-F
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 10SRT datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM-TRIG SGL SC70-5 datasheet.pdf
CONN DB15 FMALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 10NS 356BGA datasheet.pdf
CONTACT SKT 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf