Cornell Dubilier Electronics 168682J100A-F
168682J100A-F picture photo
Mfg. Part Number
168682J100A-F
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
168682J100A-F.pdf
Availability of 168682J100A-F
QUANTITY
168682J100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168682J100A-F
Internal Part NumberEIS-168682J100A-F
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168682J100A-F
Related Links168682, 168682J100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168682J100A-F Details Description
Related parts for 168682J100A-F
CONN DIN PLUG 96POS RT ANG PCB datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 2-4 16SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCO 20MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
OSC XO 37.03MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY WO/SW datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf