Cornell Dubilier Electronics 168682K400C-F
168682K400C-F picture photo
Mfg. Part Number
168682K400C-F
Brief Description
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
168682K400C-F.pdf
Availability of 168682K400C-F
QUANTITY
168682K400C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168682K400C-F
Internal Part NumberEIS-168682K400C-F
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168682K400C-F
Related Links168682, 168682K400C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168682K400C-F Details Description
Related parts for 168682K400C-F
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC ADC 15BIT DUAL W/DAC 28-TSSOP datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 9.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN IBUTTON CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf