Cornell Dubilier Electronics 168823J63A-F
168823J63A-F picture photo
Mfg. Part Number
168823J63A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
168823J63A-F.pdf
Availability of 168823J63A-F
QUANTITY
168823J63A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168823J63A-F
Internal Part NumberEIS-168823J63A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168823J63A-F
Related Links168823, 168823J63A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168823J63A-F Details Description
Related parts for 168823J63A-F
CONN HOUSING 6POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
CBL 27POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
BUZZER 48-120VDC/AC 75-85DB PNL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Z50 LED HOLDER ZHAGA PROFILE SH datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 896FBGA datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf
TOOL KIT MACHINED PARTS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf