Delta Electronics 16DCGG5B
16DCGG5B picture photo
Mfg. Part Number
16DCGG5B
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER SW TRANS 16A 115/250VAC
Datasheet Download
16DCGG5B.pdf
Availability of 16DCGG5B
QUANTITY
16DCGG5B Order Process
Ship out your order
Specifications of 16DCGG5B
Internal Part NumberEIS-16DCGG5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Filter Products
Standard Package18
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesDC
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC115V, 250V
Current16A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, UL, VDE
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16DCGG5B
Related Links16DC, 16DCGG5B Datasheet, Delta Electronics Distributor
16DCGG5B Details Description
Related parts for 16DCGG5B
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
470UF 16V 10X10X14MM 105C 3000H datasheet.pdf