Delta Electronics 16DKCG5B
16DKCG5B picture photo
Mfg. Part Number
16DKCG5B
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
GP FILTER 16A 115/250VAC
Datasheet Download
16DKCG5B.pdf
Availability of 16DKCG5B
QUANTITY
16DKCG5B Order Process
Ship out your order
Specifications of 16DKCG5B
Internal Part NumberEIS-16DKCG5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Filter Products
Standard Package126
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesDK
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC115V, 250V
Current16A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, UL, VDE
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16DKCG5B
Related Links16DK, 16DKCG5B Datasheet, Delta Electronics Distributor
16DKCG5B Details Description
Related parts for 16DKCG5B
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ASSY FOR SATA HOST REC BOTTOM datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3POS SLD CUP datasheet.pdf
HEATSHRNK 1/16 CLEAR 1=PCK OF 10 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
RES 184.69K OHM 1W 0.005% RAD datasheet.pdf
DIODE 100V 6A TO277A datasheet.pdf