Rubycon 16JEV470M8X10.5
16JEV470M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
16JEV470M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16JEV470M8X10.5.pdf
Availability of 16JEV470M8X10.5
QUANTITY
16JEV470M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16JEV470M8X10.5
Internal Part NumberEIS-16JEV470M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJEV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
Applications-
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16JEV470M8X10.5
Related Links16JEV47, 16JEV470M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16JEV470M8X10.5 Details Description
Related parts for 16JEV470M8X10.5
CONN HEADER 64POS .100 L.210 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 0.1UF 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 15V 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CETOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf