Rubycon 16JZV100M6.3X6.1
16JZV100M6.3X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
16JZV100M6.3X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16JZV100M6.3X6.1.pdf
Availability of 16JZV100M6.3X6.1
QUANTITY
16JZV100M6.3X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16JZV100M6.3X6.1
Internal Part NumberEIS-16JZV100M6.3X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJZV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current125mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16JZV100M6.3X6.1
Related Links16JZV100, 16JZV100M6.3X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
16JZV100M6.3X6.1 Details Description
Related parts for 16JZV100M6.3X6.1
CONN RCPT .100" 50POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
HEATSHRK POLY Q2Z 5/16"X30' BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1.12X1.12" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 15W datasheet.pdf