Rubycon 16MH510MT54X5
16MH510MT54X5 picture photo
Mfg. Part Number
16MH510MT54X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16MH510MT54X5.pdf
Availability of 16MH510MT54X5
QUANTITY
16MH510MT54X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16MH510MT54X5
Internal Part NumberEIS-16MH510MT54X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH5
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.255" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16MH510MT54X5
Related Links16MH51, 16MH510MT54X5 Datasheet, Rubycon Distributor
16MH510MT54X5 Details Description
Related parts for 16MH510MT54X5
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V AA 1500MAH NIMH datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.1NS 256FTBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf