Rubycon 16MH747MEFCTZ5X7
16MH747MEFCTZ5X7 picture photo
Mfg. Part Number
16MH747MEFCTZ5X7
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16MH747MEFCTZ5X7.pdf
Availability of 16MH747MEFCTZ5X7
QUANTITY
16MH747MEFCTZ5X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16MH747MEFCTZ5X7
Internal Part NumberEIS-16MH747MEFCTZ5X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16MH747MEFCTZ5X7
Related Links16MH747M, 16MH747MEFCTZ5X7 Datasheet, Rubycon Distributor
16MH747MEFCTZ5X7 Details Description
Related parts for 16MH747MEFCTZ5X7
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf