Rubycon 16MS7100MEFCTA8X7
16MS7100MEFCTA8X7 picture photo
Mfg. Part Number
16MS7100MEFCTA8X7
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16MS7100MEFCTA8X7.pdf
Availability of 16MS7100MEFCTA8X7
QUANTITY
16MS7100MEFCTA8X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16MS7100MEFCTA8X7
Internal Part NumberEIS-16MS7100MEFCTA8X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16MS7100MEFCTA8X7
Related Links16MS7100, 16MS7100MEFCTA8X7 Datasheet, Rubycon Distributor
16MS7100MEFCTA8X7 Details Description
Related parts for 16MS7100MEFCTA8X7
RES 0.22 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 4POS VERT T/H datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
UDP SIM3L1XX MCU CARD W/LCD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2V 10A 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MARKER PLATE THERMAL TRANS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO214AA datasheet.pdf