Rubycon 16MS722MEFC5X7
16MS722MEFC5X7 picture photo
Mfg. Part Number
16MS722MEFC5X7
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16MS722MEFC5X7.pdf
Availability of 16MS722MEFC5X7
QUANTITY
16MS722MEFC5X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16MS722MEFC5X7
Internal Part NumberEIS-16MS722MEFC5X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16MS722MEFC5X7
Related Links16MS722, 16MS722MEFC5X7 Datasheet, Rubycon Distributor
16MS722MEFC5X7 Details Description
Related parts for 16MS722MEFC5X7
IC EEPROM 128KBIT 2.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:15 1GHZ 52LQFP datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 133MHZ CL2 90BGA datasheet.pdf