Rubycon 16MS733MEFCTZ6.3X7
16MS733MEFCTZ6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
16MS733MEFCTZ6.3X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16MS733MEFCTZ6.3X7.pdf
Availability of 16MS733MEFCTZ6.3X7
QUANTITY
16MS733MEFCTZ6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16MS733MEFCTZ6.3X7
Internal Part NumberEIS-16MS733MEFCTZ6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16MS733MEFCTZ6.3X7
Related Links16MS733ME, 16MS733MEFCTZ6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
16MS733MEFCTZ6.3X7 Details Description
Related parts for 16MS733MEFCTZ6.3X7
LED RED 1/4" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf