Conec 16N61001
16N61001 picture photo
Mfg. Part Number
16N61001
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
CONN BACKSHELL 9 POS METAL
Datasheet Download
16N61001.pdf
Availability of 16N61001
QUANTITY
16N61001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16N61001
Internal Part NumberEIS-16N61001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series-
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions9
Cable TypeRound
Cable Exit45°, 180°
ShieldingShielded
MaterialMetal, Zinc
Plating-
HardwareAssembly Hardware
FeaturesMating Screws 4-40
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16N61001
Related Links16N6, 16N61001 Datasheet, Conec Distributor
16N61001 Details Description
Related parts for 16N61001
IC STEREO AUDIO ADC 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 2X2 1310NM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FPGA SOC 5K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 99C MIXED TWIN SKT J/N RECP datasheet.pdf
33UF 160V 10X16 datasheet.pdf