Rubycon 16NA330MEFC10X12.5
16NA330MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
16NA330MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16NA330MEFC10X12.5.pdf
Availability of 16NA330MEFC10X12.5
QUANTITY
16NA330MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16NA330MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-16NA330MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current325mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16NA330MEFC10X12.5
Related Links16NA330ME, 16NA330MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16NA330MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 16NA330MEFC10X12.5
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN PIN SIZE 16 CRIMP 50 GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.52A 170 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf