Rubycon 16PK15000MEFC18X35.5
16PK15000MEFC18X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
16PK15000MEFC18X35.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16PK15000MEFC18X35.5.pdf
Availability of 16PK15000MEFC18X35.5
QUANTITY
16PK15000MEFC18X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16PK15000MEFC18X35.5
Internal Part NumberEIS-16PK15000MEFC18X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.95A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16PK15000MEFC18X35.5
Related Links16PK15000M, 16PK15000MEFC18X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16PK15000MEFC18X35.5 Details Description
Related parts for 16PK15000MEFC18X35.5
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TFT DISPLAY MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128K FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 500A MAP BLOCK datasheet.pdf