Rubycon 16PK15000MEFCGC18X35.5
16PK15000MEFCGC18X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
16PK15000MEFCGC18X35.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16PK15000MEFCGC18X35.5.pdf
Availability of 16PK15000MEFCGC18X35.5
QUANTITY
16PK15000MEFCGC18X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16PK15000MEFCGC18X35.5
Internal Part NumberEIS-16PK15000MEFCGC18X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.95A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16PK15000MEFCGC18X35.5
Related Links16PK15000ME, 16PK15000MEFCGC18X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16PK15000MEFCGC18X35.5 Details Description
Related parts for 16PK15000MEFCGC18X35.5
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf