Rubycon 16PK47MEFCTA5X11
16PK47MEFCTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
16PK47MEFCTA5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16PK47MEFCTA5X11.pdf
Availability of 16PK47MEFCTA5X11
QUANTITY
16PK47MEFCTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16PK47MEFCTA5X11
Internal Part NumberEIS-16PK47MEFCTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16PK47MEFCTA5X11
Related Links16PK47ME, 16PK47MEFCTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16PK47MEFCTA5X11 Details Description
Related parts for 16PK47MEFCTA5X11
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 43.8V 17.5A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
IGBT 600V 20A TO3PF datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf