Littelfuse 16R300GU
16R300GU picture photo
Mfg. Part Number
16R300GU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 16V 3A RADIAL
Datasheet Download
16R300GU.pdf
Availability of 16R300GU
QUANTITY
16R300GU Order Process
Ship out your order
Specifications of 16R300GU
Internal Part NumberEIS-16R300GU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product16R Series - 16V Resettable PTC
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 16R
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)5.1A
R Min/Max0.038 ~ 0.098 Ohm
Time to Trip1s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16R300GU
Related Links16R3, 16R300GU Datasheet, Littelfuse Distributor
16R300GU Details Description
Related parts for 16R300GU
CONN HEADER LOPROFILE 50POS .100 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D Single Link 18 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf