Littelfuse 16R700GF
16R700GF picture photo
Mfg. Part Number
16R700GF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 16V 7A RADIAL
Datasheet Download
16R700GF.pdf
Availability of 16R700GF
QUANTITY
16R700GF Order Process
Ship out your order
Specifications of 16R700GF
Internal Part NumberEIS-16R700GF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product16R Series - 16V Resettable PTC
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 16R
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)7A
Current - Trip (It)11.9A
R Min/Max0.008 ~ 0.020 Ohm
Time to Trip3.5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16R700GF
Related Links16R7, 16R700GF Datasheet, Littelfuse Distributor
16R700GF Details Description
Related parts for 16R700GF
THERM PTC MINI-BEAD 3MM 150C datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A DO214AB datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
AST EUROP FUSE ASSORTMENT datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf