Rubycon 16RX30220MT78X16
16RX30220MT78X16 picture photo
Mfg. Part Number
16RX30220MT78X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16RX30220MT78X16.pdf
Availability of 16RX30220MT78X16
QUANTITY
16RX30220MT78X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16RX30220MT78X16
Internal Part NumberEIS-16RX30220MT78X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16RX30220MT78X16
Related Links16RX3022, 16RX30220MT78X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16RX30220MT78X16 Details Description
Related parts for 16RX30220MT78X16
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS STR datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG PURPLE 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf