Rubycon 16SKV330M10X10.5
16SKV330M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
16SKV330M10X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16SKV330M10X10.5.pdf
Availability of 16SKV330M10X10.5
QUANTITY
16SKV330M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16SKV330M10X10.5
Internal Part NumberEIS-16SKV330M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16SKV330M10X10.5
Related Links16SKV330, 16SKV330M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16SKV330M10X10.5 Details Description
Related parts for 16SKV330M10X10.5
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
RES MO 2W 150 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
ANT PNL 16DBI 2.4GHZ N FEMALE datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 19X60" A CRS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 495MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf