Rubycon 16ST225MB23225
16ST225MB23225 picture photo
Mfg. Part Number
16ST225MB23225
Brief Description
CAP POLY 2.2UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16ST225MB23225.pdf
Availability of 16ST225MB23225
QUANTITY
16ST225MB23225 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ST225MB23225
Internal Part NumberEIS-16ST225MB23225
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPMLCAP (Polymer Multi-Layer Capacitor) Overview
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ST225MB23225
Related Links16ST225, 16ST225MB23225 Datasheet, Rubycon Distributor
16ST225MB23225 Details Description
Related parts for 16ST225MB23225
CONN PLUG 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC20B/AE20G/AKC20B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 549 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM SMD AU datasheet.pdf
LED ASMT-AX3 NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 61MM datasheet.pdf