Panasonic Electronic Components 16SVP3R3M
16SVP3R3M picture photo
Mfg. Part Number
16SVP3R3M
Brief Description
CAP POLYMER 3.3UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16SVP3R3M.pdf
Availability of 16SVP3R3M
QUANTITY
16SVP3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of 16SVP3R3M
Internal Part NumberEIS-16SVP3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16SVP3R3M
Related Links16SV, 16SVP3R3M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
16SVP3R3M Details Description
Related parts for 16SVP3R3M
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.252 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK PORT 30-88MHZ TNX datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf