Rubycon 16TGV1000M12.5X16
16TGV1000M12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
16TGV1000M12.5X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16TGV1000M12.5X16.pdf
Availability of 16TGV1000M12.5X16
QUANTITY
16TGV1000M12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TGV1000M12.5X16
Internal Part NumberEIS-16TGV1000M12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)74 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TGV1000M12.5X16
Related Links16TGV100, 16TGV1000M12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16TGV1000M12.5X16 Details Description
Related parts for 16TGV1000M12.5X16
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" MMCX datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/19/90F SN OR BX datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
LED ARRAY 400LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf