Panasonic Electronic Components 16TQC47MYFT
16TQC47MYFT picture photo
Mfg. Part Number
16TQC47MYFT
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Datasheet Download
16TQC47MYFT.pdf
Availability of 16TQC47MYFT
QUANTITY
16TQC47MYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TQC47MYFT
Internal Part NumberEIS-16TQC47MYFT
Standard Package3,000
SeriesPOSCAP™ TQC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing*
Manufacturer Size Code*
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TQC47MYFT
Related Links16TQC, 16TQC47MYFT Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
16TQC47MYFT Details Description
Related parts for 16TQC47MYFT
IC 8 BIT 49 KSPS ADC S/O 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 2A HING WIRE LD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
22UF 20V 7.14X23.83 125C AXI datasheet.pdf