Rubycon 16TZV330M8X10.5
16TZV330M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
16TZV330M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16TZV330M8X10.5.pdf
Availability of 16TZV330M8X10.5
QUANTITY
16TZV330M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TZV330M8X10.5
Internal Part NumberEIS-16TZV330M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTZV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TZV330M8X10.5
Related Links16TZV33, 16TZV330M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16TZV330M8X10.5 Details Description
Related parts for 16TZV330M8X10.5
RECTIFIER BRIDGE 6A 800V GBPC6 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN 3-COND JACK PHONE 1/4" LONG datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP INV 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
WIRE SDL LOCK TOP 1/4 TURN MNT datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V SMT datasheet.pdf