Littelfuse 16VT175NELU
16VT175NELU picture photo
Mfg. Part Number
16VT175NELU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 16V 1.75A STRAP
Datasheet Download
16VT175NELU.pdf
Availability of 16VT175NELU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
16VT175NELU Order Process
Ship out your order
Specifications of 16VT175NELU
Internal Part NumberEIS-16VT175NELU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® VT
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.75A
Current - Trip (It)3.6A
R Min/Max0.029 ~ 0.102 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16VT175NELU
Related Links16VT1, 16VT175NELU Datasheet, Littelfuse Distributor
16VT175NELU Details Description
Related parts for 16VT175NELU
BOARD TERM MINI TURRET 25 POS datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 400-420MHZ datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 2.2A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
21 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf