Littelfuse 16VT175NELU
16VT175NELU picture photo
Mfg. Part Number
16VT175NELU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 16V 1.75A STRAP
Datasheet Download
16VT175NELU.pdf
Availability of 16VT175NELU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
16VT175NELU Order Process
Ship out your order
Specifications of 16VT175NELU
Internal Part NumberEIS-16VT175NELU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® VT
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.75A
Current - Trip (It)3.6A
R Min/Max0.029 ~ 0.102 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16VT175NELU
Related Links16VT1, 16VT175NELU Datasheet, Littelfuse Distributor
16VT175NELU Details Description
Related parts for 16VT175NELU
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES 0.30 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT-PROXIMITY 8ODFN datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 27.3750MHZ CMOS SMD datasheet.pdf