Rubycon 16VXG47000MEFCSN35X50
16VXG47000MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
16VXG47000MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
16VXG47000MEFCSN35X50.pdf
Availability of 16VXG47000MEFCSN35X50
QUANTITY
16VXG47000MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16VXG47000MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-16VXG47000MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.49A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16VXG47000MEFCSN35X50
Related Links16VXG47000, 16VXG47000MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
16VXG47000MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 16VXG47000MEFCSN35X50
ROUND SPACER NYLON 5/16" datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
THERMAL TAPE DOUBLE SIDED .005" datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7.9A U-DFN2020-6 datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT PLUG datasheet.pdf
2200UF 25V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf