Rubycon 16WXA2200MEFC16X16
16WXA2200MEFC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
16WXA2200MEFC16X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16WXA2200MEFC16X16.pdf
Availability of 16WXA2200MEFC16X16
QUANTITY
16WXA2200MEFC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16WXA2200MEFC16X16
Internal Part NumberEIS-16WXA2200MEFC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16WXA2200MEFC16X16
Related Links16WXA2200, 16WXA2200MEFC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16WXA2200MEFC16X16 Details Description
Related parts for 16WXA2200MEFC16X16
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 25A TO220 datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 40POS F-F 6" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 312.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
SINGLE M8 LONG PW 2M NPN NC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf