Rubycon 16WXA680MEFCT810X9
16WXA680MEFCT810X9 picture photo
Mfg. Part Number
16WXA680MEFCT810X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16WXA680MEFCT810X9.pdf
Availability of 16WXA680MEFCT810X9
QUANTITY
16WXA680MEFCT810X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16WXA680MEFCT810X9
Internal Part NumberEIS-16WXA680MEFCT810X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16WXA680MEFCT810X9
Related Links16WXA680M, 16WXA680MEFCT810X9 Datasheet, Rubycon Distributor
16WXA680MEFCT810X9 Details Description
Related parts for 16WXA680MEFCT810X9
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 70MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf