Rubycon 16WXA680MEFCT810X9
16WXA680MEFCT810X9 picture photo
Mfg. Part Number
16WXA680MEFCT810X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16WXA680MEFCT810X9.pdf
Availability of 16WXA680MEFCT810X9
QUANTITY
16WXA680MEFCT810X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16WXA680MEFCT810X9
Internal Part NumberEIS-16WXA680MEFCT810X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16WXA680MEFCT810X9
Related Links16WXA680M, 16WXA680MEFCT810X9 Datasheet, Rubycon Distributor
16WXA680MEFCT810X9 Details Description
Related parts for 16WXA680MEFCT810X9
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.05% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
RES 18 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 16SOIC datasheet.pdf
LED RED DIFF 4.9MM ROUND T/H datasheet.pdf