Rubycon 16YXF3300MEFCG412.5X40
16YXF3300MEFCG412.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
16YXF3300MEFCG412.5X40
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXF3300MEFCG412.5X40.pdf
Availability of 16YXF3300MEFCG412.5X40
QUANTITY
16YXF3300MEFCG412.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXF3300MEFCG412.5X40
Internal Part NumberEIS-16YXF3300MEFCG412.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXF3300MEFCG412.5X40
Related Links16YXF3300ME, 16YXF3300MEFCG412.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXF3300MEFCG412.5X40 Details Description
Related parts for 16YXF3300MEFCG412.5X40
RECTIFIER BRIDGE 8A 100V KBU datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CONTROLLER SSR 11.1A 100-240VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOOM ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HDR 86POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP HD G50 CAD datasheet.pdf
REMOVAL TOOL UNWIRED CONTACTS datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf