Rubycon 16YXH1000MEFC12.5X16
16YXH1000MEFC12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH1000MEFC12.5X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH1000MEFC12.5X16.pdf
Availability of 16YXH1000MEFC12.5X16
QUANTITY
16YXH1000MEFC12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH1000MEFC12.5X16
Internal Part NumberEIS-16YXH1000MEFC12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH1000MEFC12.5X16
Related Links16YXH1000M, 16YXH1000MEFC12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH1000MEFC12.5X16 Details Description
Related parts for 16YXH1000MEFC12.5X16
IC BATT FUEL GAUGE LIION 12DSBGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM VERT 12PPR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 277/480VAC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf