Rubycon 16YXH120MEFC6.3X11
16YXH120MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH120MEFC6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH120MEFC6.3X11.pdf
Availability of 16YXH120MEFC6.3X11
QUANTITY
16YXH120MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH120MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-16YXH120MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH120MEFC6.3X11
Related Links16YXH120M, 16YXH120MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH120MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 16YXH120MEFC6.3X11
CABLE DB25F-DB25F 3M datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW PPC LINUX P datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
CONN WAFERCONN HSNG 3POS PCB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC datasheet.pdf