Rubycon 16YXH120MEFCTA6.3X11
16YXH120MEFCTA6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH120MEFCTA6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH120MEFCTA6.3X11.pdf
Availability of 16YXH120MEFCTA6.3X11
QUANTITY
16YXH120MEFCTA6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH120MEFCTA6.3X11
Internal Part NumberEIS-16YXH120MEFCTA6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH120MEFCTA6.3X11
Related Links16YXH120ME, 16YXH120MEFCTA6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH120MEFCTA6.3X11 Details Description
Related parts for 16YXH120MEFCTA6.3X11
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A DO204AL datasheet.pdf
KIT EVAL USB QTOUCH PLUGIN/CARD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
250 TB SPR CLA W/L 35D datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.02 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 5POS datasheet.pdf