Rubycon 16YXH1500MEFCGC16X16
16YXH1500MEFCGC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH1500MEFCGC16X16
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH1500MEFCGC16X16.pdf
Availability of 16YXH1500MEFCGC16X16
QUANTITY
16YXH1500MEFCGC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH1500MEFCGC16X16
Internal Part NumberEIS-16YXH1500MEFCGC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH1500MEFCGC16X16
Related Links16YXH1500M, 16YXH1500MEFCGC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH1500MEFCGC16X16 Details Description
Related parts for 16YXH1500MEFCGC16X16
IC OPAMP GP 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD BK 2X4"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 1M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET DUAL GATE 12V 40MA SOT143 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 400MA 2 OHM TH datasheet.pdf