Rubycon 16YXH470MEFCT810X12.5
16YXH470MEFCT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH470MEFCT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH470MEFCT810X12.5.pdf
Availability of 16YXH470MEFCT810X12.5
QUANTITY
16YXH470MEFCT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH470MEFCT810X12.5
Internal Part NumberEIS-16YXH470MEFCT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475.8mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH470MEFCT810X12.5
Related Links16YXH470ME, 16YXH470MEFCT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH470MEFCT810X12.5 Details Description
Related parts for 16YXH470MEFCT810X12.5
CABLE MOLDED CAT5 RJ45 1M datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 14SO datasheet.pdf
TERMINAL HOLD DOWN datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONTROL PWR RELAY OUT CHASSIS MT datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf