Rubycon 16YXJ2200MG412.5X20
16YXJ2200MG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
16YXJ2200MG412.5X20
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXJ2200MG412.5X20.pdf
Availability of 16YXJ2200MG412.5X20
QUANTITY
16YXJ2200MG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXJ2200MG412.5X20
Internal Part NumberEIS-16YXJ2200MG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXJ2200MG412.5X20
Related Links16YXJ2200, 16YXJ2200MG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXJ2200MG412.5X20 Details Description
Related parts for 16YXJ2200MG412.5X20
CONN CARD EXTEND 30POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 200A 690V BRITISH datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 630VDC AXIAL CAN datasheet.pdf