Rubycon 16YXM220MEFC8X11.5
16YXM220MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
16YXM220MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXM220MEFC8X11.5.pdf
Availability of 16YXM220MEFC8X11.5
QUANTITY
16YXM220MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXM220MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-16YXM220MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current330mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXM220MEFC8X11.5
Related Links16YXM220M, 16YXM220MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXM220MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 16YXM220MEFC8X11.5
FIXED IND 120NH 660MA 200 MOHM datasheet.pdf
EVALUATON MOD FOR TLK2501 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 200-240V datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.64V SOT-23 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf