Rubycon 16YXM220MEFCT78X11.5
16YXM220MEFCT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
16YXM220MEFCT78X11.5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXM220MEFCT78X11.5.pdf
Availability of 16YXM220MEFCT78X11.5
QUANTITY
16YXM220MEFCT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXM220MEFCT78X11.5
Internal Part NumberEIS-16YXM220MEFCT78X11.5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current330mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXM220MEFCT78X11.5
Related Links16YXM220ME, 16YXM220MEFCT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXM220MEFCT78X11.5 Details Description
Related parts for 16YXM220MEFCT78X11.5
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 39.3VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RECVER 7M CONN NPN THROUGH BEAM datasheet.pdf
RES SMD 120KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 1000V 7.62MM 6POS datasheet.pdf