Rubycon 16YXM47MEFCT15X11
16YXM47MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
16YXM47MEFCT15X11
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXM47MEFCT15X11.pdf
Availability of 16YXM47MEFCT15X11
QUANTITY
16YXM47MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXM47MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-16YXM47MEFCT15X11
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXM47MEFCT15X11
Related Links16YXM47M, 16YXM47MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXM47MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 16YXM47MEFCT15X11
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 9-11 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 11152FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf