Rubycon 16ZL1500MEFC12.5X20
16ZL1500MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
16ZL1500MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZL1500MEFC12.5X20.pdf
Availability of 16ZL1500MEFC12.5X20
QUANTITY
16ZL1500MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZL1500MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-16ZL1500MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZL1500MEFC12.5X20
Related Links16ZL1500M, 16ZL1500MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZL1500MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 16ZL1500MEFC12.5X20
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC POT DUAL ADDRESS 100K 16-SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 15A 65W TO220 datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 68A 3 MOHM TH datasheet.pdf