Rubycon 16ZL1500MEFCG412.5X20
16ZL1500MEFCG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
16ZL1500MEFCG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZL1500MEFCG412.5X20.pdf
Availability of 16ZL1500MEFCG412.5X20
QUANTITY
16ZL1500MEFCG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZL1500MEFCG412.5X20
Internal Part NumberEIS-16ZL1500MEFCG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZL1500MEFCG412.5X20
Related Links16ZL1500ME, 16ZL1500MEFCG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZL1500MEFCG412.5X20 Details Description
Related parts for 16ZL1500MEFCG412.5X20
IC OPAMP GP 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM4782TA datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CARD MARKER F datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf