Rubycon 16ZLG120MEFCT16.3X11
16ZLG120MEFCT16.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLG120MEFCT16.3X11
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLG120MEFCT16.3X11.pdf
Availability of 16ZLG120MEFCT16.3X11
QUANTITY
16ZLG120MEFCT16.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLG120MEFCT16.3X11
Internal Part NumberEIS-16ZLG120MEFCT16.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLG120MEFCT16.3X11
Related Links16ZLG120ME, 16ZLG120MEFCT16.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLG120MEFCT16.3X11 Details Description
Related parts for 16ZLG120MEFCT16.3X11
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC MELF datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 5POS 0.156" datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
1UF 250V 6.3X11 105C RAD datasheet.pdf