Rubycon 16ZLH1000MEFC10X16
16ZLH1000MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLH1000MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLH1000MEFC10X16.pdf
Availability of 16ZLH1000MEFC10X16
QUANTITY
16ZLH1000MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLH1000MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-16ZLH1000MEFC10X16
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.056A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLH1000MEFC10X16
Related Links16ZLH1000, 16ZLH1000MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLH1000MEFC10X16 Details Description
Related parts for 16ZLH1000MEFC10X16
FIXED IND 100UH 340MA 1.82 OHM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE SRL R-R 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SOC IEEE 802.15.4/ZIG 48-VQFN datasheet.pdf
MCU 32BIT 1MB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf