Rubycon 16ZLH1000MEFCSG10X16
16ZLH1000MEFCSG10X16 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLH1000MEFCSG10X16
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLH1000MEFCSG10X16.pdf
Availability of 16ZLH1000MEFCSG10X16
QUANTITY
16ZLH1000MEFCSG10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLH1000MEFCSG10X16
Internal Part NumberEIS-16ZLH1000MEFCSG10X16
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.056A @ 120Hz
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLH1000MEFCSG10X16
Related Links16ZLH1000M, 16ZLH1000MEFCSG10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLH1000MEFCSG10X16 Details Description
Related parts for 16ZLH1000MEFCSG10X16
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 10W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 2.47 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf