Rubycon 16ZLH2200MEFC10X25
16ZLH2200MEFC10X25 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLH2200MEFC10X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLH2200MEFC10X25.pdf
Availability of 16ZLH2200MEFC10X25
QUANTITY
16ZLH2200MEFC10X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLH2200MEFC10X25
Internal Part NumberEIS-16ZLH2200MEFC10X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLH2200MEFC10X25
Related Links16ZLH2200, 16ZLH2200MEFC10X25 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLH2200MEFC10X25 Details Description
Related parts for 16ZLH2200MEFC10X25
Crystal 4.0000MHz 30ppm Series 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
FAN BLOWER 220X56MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf